drone kullanım alanları

drone kullanım alanları


Ülkemize drone girdiğinden beri her geçen gün drone kullanım alanları artıyor.  Günümüzde drone kullanım alanları ise çok fazla, birçok sektörde kullanılmaya başlandı bile. Dronun yapabilecekleri sayesinde önümüzdeki yıllarda da daha fazla kullanılacağı ön görülüyor.

Drone, ismini erkek arıdan alan ve tasarımı da buna göre yapılan insansız bir hava aracı. Çeşitli boyutları var. Uzaktan kumanda ile ya da otonom ile hareket ediyor. 0 – 500 gram dronlar için İHA 0 ehliyet kullanılıyor. 500 gram – 25 kg dronlar için İHA 1 ehliyet kullanılıyor ve bu şekilde yükseliyor. Fotoğraf ve video çekme, yük taşıyabilme, uçma gibi özelliklerinin olması onu birden fazla alanda kullanılabilir yapıyor.

Drone kullanım alanları

Drone kullanımının, teknolojinin birçok alanında olduğu gibi insanlara faydaları var. İnsanın zamanından ve emeğinden tasarruf ettiren dronları yetenekleri sayesinde farklı alanlarda ve farklı meslek gruplarında kullanabiliriz. Drone kullanım alanları şu şekildedir: sağlık sektöründe, inşaat ve gayrimenkul sektöründe, askeri alanlarda, kargolamada, haritalamada, sporlarda, tarımda, fotoğrafçılık ve sinema sektöründe, trafik ve güvenlik alanlarında. Birçok yeteneği bulunan dronların yakın gelecekte daha fazla kullanılacağı öngörülüyor.

Sağlıkta Drone Kullanımı

Dronlar sağlık sektöründe oldukça etkili. Olay yerine acil bir şekilde ulaşmayı sağlıyor. İlk yardımı hemen gerçekleştirmek için kullanılan bu dronlara ambulans drone deniyor. Ambulans dronlar aşı, ilaç, tahlil sonuçları, organ ulaştırma ve defibrilatör gibi medikal malzemeleri hızlıca gereken yerlere ulaştırıyor.

Yaz aylarında girdiğimiz denizlerde akıntı olduğunda bazen çok derinlere gittiğimiz için bazen suyun akıntısı güçlü olduğu için ya da herhangi bir şekilde boğulma tehlikesi yaşadığımızda da bize yardımcı olur dronlar. Cankurtaran denilen bu dronlar ile can simidi size ulaştırılıyor. Tehlikeli durumlarda polise ya da sağlık ekiplerine haber veriliyor drone sayesinde. Bu ekipler gelene kadar can simidi ile zaman kazanmış oluyorsunuz. Dronlar cankurtaranların bu zorlu görevini daha başarılı yapmasını sağlıyor.

İnşaat Sektörü Drone Kullanımı

Drone kullanım alanlarından inşaat sektörü, tarımdan sonra en çok kullanılan alandır. Arazi planlaması, modelleme, mekan keşfi ve topografik araştırmalarda kullanılır. Bu şekilde hem zamandan hem emekten tasarruf edilir. İnşa edilen evlerin satışında yine drone kullanılarak tüm evin, binanın ve bahçenin fotoğraflarının ve videosunun çekilmesi mümkün. Bu şekilde detaylı olarak fotoğrafları ve videosu çekilen evlerin satışı yapılmaktadır. Böylece dronlar alıcılara daha iyi inceleme fırsatı veriyor ve satışlar daha hızlı gerçekleşiyor.

Tarımsal ve Zirai Uygulamalar

Drone kullanımının bu alanında tarım arazileri olan çiftçilerin, tarım elemanlarının ve ziraat mühendislerinin işini kolaylaştırıyor. İnsan sağlığı için de tehlike oluşturan haşere ve haşere ilaçlarını en aza indiren dronlar tarımda da yaygınlaşıyor. İlaçlama, gübreleme, toprak analizi gibi konularda kullanılan drone, hızlı bir şekilde daha iyi mahsuller elde edilmesini sağlıyor.

Peki bunu nasıl yapıyor? Tarımsal dronlarda yer alan sensörler sağlıklı bitki ile sağlıksız bitkileri ayırabiliyor. Renk farklılıklarından yola çıkarak tespit edilen bitkilerde hastalıklar da belirleniyor. Sağlıksız bitkilerin bu kadar hızlı tespit edilmesi ile bitkilerdeki hastalık çok da yayılmadan müdahale edilebiliyor. Bu hem daha fazla kaliteli mahsul kazanan çiftçiye hem de daha sağlıklı beslenen insanlara yarıyor.

İlaçlama ise dronlara takılan püskürtme ekipmanı ile sağlanıyor. Püskürtme ekipmanına ilaç yükleniyor. Çiftçi telefonundan dronu izlerken ilaçlama yapılacak yerleri kontrol ediyor.

Bunun dışında ormancılıkta kullanılan bir faydası daha var dronun, o da ekme. İnsanlar için tehlikeli olan yerlere, ulaşması zor olan yerlere tohum atabiliyorsunuz dronlarla. Tarımda da kullanılabilir bir yöntem bu.

Fotoğrafçılık ve Sinema Sektörü

Reklam, dizi – film, fotoğrafçılık sektöründe kullanılan drone ile bir insanın normal yükseklikte ve fotoğraf makinesi ile elde edemeyeceği görüntüler elde ediliyor. Hem sinematik hem de bilgi verici olarak edinilen görüntüler ile bu sektörler daha da gelişiyor. Film yapımında kullanılan birçok alet edevat yerine bazı sahneler için hem video hem fotoğraf çekme özelliğine sahip dronları kullanmak fayda sağlıyor. Çünkü ekranda belki de 10 dakika gördüğümüz sahnenin çekimi 1 günden uzun bile sürebiliyor. Hızlıca uzaklaşabildiği – yakınlaşabildiği için, taşıması kolay olduğu için, belli görüntülerde helikopter – vinç gibi aletleri kullanmaktan daha ucuza mal olduğu için ve son olarak daha az çalışan ile daha güzel görüntüler elde edilebildiği için drone kullanımı sinema sektöründe yaygınlaşıyor.

Not: Sizlerde drone kullanmak ve bu sektörde yer almak istiyorsanız, öncelikle profesyonel drone eğitimi almanız gerekmektedir.

Haritalama Alanlarında

Drone kullanım alanları içerisine giren haritalama alanı büyük arazileri olan kişilere yarıyor. Tüm arazilerin hızlı bir şekilde ve üç boyutlu olarak haritasını çıkaran dronlar, insanların hayatını kolaylaştırıyor.

Drone haritalayacağınız alanı lazer ışığı ile aydınlatır. Lazer ışığının hızı yaklaşık olarak saniyede 300000 kilometredir. Haritalayacağınız alandaki varlıklara çarpan lazer ışınları ışığı geri yansıtır. Bu işlemin süresi hesaplanır. Hesap yöntemi şu şekildedir: Mesafe = Işık hızı x süre / 2. Bu işlem defalarca tekrarlanır ve haritalayacağınız yani inceleyeceğiniz alanın bir haritasını çıkarır. Bu alanda en çok kullanılan drone  Dji Phantom 4 RTK modelidir.

Kargoculuk Sektöründe

Dronlar, lojistik sektöründe kargolama kullanılmaktadır. Lojistik dronlar acil gönderim yapılması gerektiğinde küçük paketleri ulaşılması zor yerlere götürüyor. Kırsal alan, dağlık bölge gibi alanlarda oldukça yardımı oluyor. Gelecek zamanda ise sadece küçük paketlerin değil orta boylardaki paketlerin de gönderimini yapabileceği düşünülüyor. Postalarınızı, mektuplarınızı taşıyabilen dronlar ile hız kazanıyorsunuz. Bu kullanım sürdürülebilirliğe de katkıda bulunuyor. Trafikte yer alacak bir sürü kargo aracının çok fazla karbon ayakizi ortaya çıkarıyor. Ancak drone kullanımı ile bunun önüne geçilebilir.

Trafik ve Güvenlikte

Trafik denetleme, afet ve acil durum yardımı yapılmasında dronlar da görev alıyor. Yakın zamanda hayatımızdan çıkan koronavirüs zamanında uyarı anonsları konusunda işe yaraması drone kullanım alanlarına bir örnek. İtfaiye, polis, kurtarma ekipleri gibi meslek gruplarında yardımcı oluyor.

Trafikte km hızı belirleme, şüpheli araçları drone görüntülemesinden bularak tespit etme gibi görevlere yarayan drone polislere bu konularda yardımcı oluyor. İtfaiye ve arama kurtarmaya ise örnek olarak yanan bir binada, ekipleri tehlikeye atmadan içeride canlı birinin olup olmadığını kontrol etmek için kullanılıyor.

Askeri Alanlarda Drone Kullanımı

Askeri alanlarda drone kullanımı birkaç görevde kullanılıyor. Radar tespiti, alan tespiti ve gözlem amaçlı kullanılıyor. Bunun yanı sıra gıda, silah ve benzeri askeri eşyalar taşımak amacıyla da askeri alanda çalışanlarımıza yardımcı oluyor. Savaş gibi durumlarda bomba atmak için, bir alanda mayın olup olmadığının kontrolü için sıklıkla başvurulan bir araç olarak karşımıza çıkıyor dronlar.

Sporda Drone Kullanımı

Drone kullanım alanları arasında spor da var. Dünyanın pek çok yerinde drone pilotları kendi dronlarını tasarlar ve drone yarışları yaparlar. Bu yarışlardan en bilineni Drone Racing League’dir. Usta drone pilotlarının yarışlarını internetten izleyebilirsiniz.

Drone kullanım alanları oldukça geniş bir meslekler bütününü oluşturmakta. Drone kullanılan mesleklerde çalışan belki de on binlerce kişi bulunmakta. Zaman geçtikçe mesleklerimizi drone gibi teknolojik aletlere kaptırıyoruz sanıyoruz. Ancak yeni teknolojik aletler yeni meslek gruplarını oluşturuyor.

Yorumlar Kapalı.