uzun süre havada kalan

uzun süre havada kalan


Günümüzün popüler teknolojik araçlarından olan uzun süre havada kalan dronlar pek çok sektörde kullanılmaktadır. Drone’lar; tarım, endüstri, trafik, güvenlik, kargolama, inşaat, fotoğrafçılık, sinema, sağlık ve haritalama gibi alanlarda faaliyet gösterir. İnsansız hava araçlarının kullanımı, siviller tarafından da ilgiyle karşılanmaktadır. Yani drone’ların zamandan, emekten ve maliyetten tasarruf etmesiyle oluşan bu ilgi; hobi amaçlı da oluşabilmektedir.

Drone’ların havada kalabilme süreleri batarya kapasitelerinin durumuna göre değişkenlik gösterir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber her geçen gün ilerleme kaydeden bu cihazlar, batarya açısından da ileri teknolojiye sahiptir. Bir drone’un uzun süre havada kalabilmesi, kullanım alanına göre verimliliğin arttığı anlamına gelir. Bu nedenle drone’ların pil kapasiteleri oldukça önemli bir konudur.

Örneğin, tarımsal uygulamalarda bir arazinin ilaçlanması ya da sulanmasında drone’lar kullanılmaktadır. Havada uzun süre kalan drone’lar, bu tarz uygulamalarda bataryanın yenilenmesine gerek kalmadan bir kerede istenilen sonucu verebilir. Bu durum kullanıcılara pratiklik ve az maliyetli işlem imkanı sunar. Bu nedenle uzun süre havada kalan dronlar her sektörde ilgiyle karşılanmaktadır. Bu drone’lar şu şekilde listelenebilir:

AUTEL ROBOTICS EVO II 8K

Deneyimli kullanıcılara yönelik üretilmiş AUTEL ROBOTICS EVO II 8K, 40 dakika çalışma süresi ile dikkatleri üzerine çeker. Dahili kamera ve LED ışıklandırmaya sahip olan bu drone, 7100 mAh pil kapasitesinde üretilmiştir. Uzun süre havada kalan dronlar arasında yerini alan Autel Robotıcs Evo II 8k, 1150 gram uçuş ağırlığındadır. Kullanım Mesafesi, 9000 metredir. Bu cihazı kullanabilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen sertifikayı almak gerekmektedir.

DJI MATRICE 210 V2

38 dakika çalışma süresi ile uzman kullanıcılara yönelik üretilen DJI Matrıce 210 V2 drone modeli, 7660 mAh pil kapasitesindedir. 8000 metre kullanım mesafesi, tercihen dahili kamera ile kullanılabilir. LED ışıklandırması da bulunan bu cihazın uçuş ağırlığı, 6140 gramdır. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra sertifika edinerek kullanmanız gereken bu drone, profesyonel cihazlar arasında yerini almaktadır.

XIAOMI FIMI X8 SE 2020

Kullanım mesafesi, 8000 metre olan XIAOMI FIMI X8 SE 2020, dahili kamerası bulunan bir drone’dur. Bu profesyonel cihaz, 4500 mAh pil kapasitesi ve 35 dakika çalışma süresine sahiptir. Deneyimli kullanıcılar için kullanım imkanı sunan FIMI X8 SE 2020, sertifika alarak kullanılması gereken bir insansız hava aracıdır. Belli bir eğitimin sonunda sertifika, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

DJI MAVIC AIR 2 FLY MORE COMBO

Sertifika gereksinimi bulunan DJI MAVIC AIR 2 FLY MORE COMBO’nun dahili kamerası bulunmaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan müfredatla özel kurumlar tarafından eğitimi verilir. Kullanım mesafesi, 18500 metredir. Deneyimli kullanıcılar tarafından kullanılması gereken bu drone, 34 dakika çalışma kapasitesine sahiptir. LED ışıklandırması bulunur.

DJI MAVIC AIR 2 FLY MORE COMBO’nun pil kapasitesi, 3500 mAh; uçuş ağırlığı ise 570 gramdır. Bu cihazı kullanabilmek için gerekli eğitimleri alarak sertifika sahibi olmanız gerekmektedir.

YUNEEC MANTIS G

YUNEEC MANTIS G, 33 dakika çalışma süresiyle uzun süre havada kalan dronlar arasında yer almaktadır. Deneyimli kullanıcı seviyesine uygun olan bu drone, dahili kameraya sahiptir. 2000 metre kullanım mesafesi bulunur. LED Işıklandırması ile kullanım kolaylığı sağlar. Özel firmalar tarafından verilen eğitiler sonucunda sertifika alarak YUNEEC MANTIS G drone’u kullanabilirsiniz. Sertifikası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

PARROT DISCO FPV

Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için tasarlanan PARROT DISCO FPV 45 dakika çalışma süresi ile dikkatleri üzerine çeker. Dahili kamerası bulunan bu cihazın LED ışıklandırması yoktur. Kullanım Mesafesi, 2000 metredir.

Kullanmak için sertifika gereksinimi duyulan PARROT DISCO FPV, uzun süre havada kalan dronlar içinde yer almaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan müfredat bulunmaktadır. Özel firmalar aracılığıyla eğitim alabilirsiniz. Bu drone’un 2700 mAh pil kapasitesi vardır. Harici kamera uyumu bulunmamaktadır.

Orion

2014 senesinde Flight Science Corporation tarafından geliştirilen “Orion” isimli drone,  80 saat 2 dakika 52 saniye havada kalarak dünya rekoru kırmıştır. Daha sonra 2021 yılında üretilen FENGRU-3-100 adlı drone, Orion’un tahtını elinden almıştır.

FENGRU-3-100

Bilimsel bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen FENGRU-3-100 isimli drone, Çin’in Beihang Üniversitesi’nde üretilmiştir. Bu insansız hava aracı, 80 saat 46 dakika ve 35 saniye havada kalarak dünya rekoruna imza atar. Orion adlı drone’a 44 dakika fark atan FENGRU-3-100 adlı drone, en uzun süre havada kalabilen drone unvanına sahiptir.

Bir Drone En Fazla Ne Kadar Havada Kalır?

Pek çok kişinin rahatlıkla satın alabileceği drone’ların ortalama havada kalma süresi 15 ila 30 dakikadır. Endüstriyel drone’larda ise havada kalma süresi 3 saate kadar çıkmaktadır.

Drone’ların havada kalma süreleri batarya kapasitelerine göre belirlenir. Güçlü bataryalar insansız hava araçlarını daha uzun süre havada tutar. Dolayısıyla insansız hava araçlarının kullanılacağı sektör, alan ya da kullanma amacına göre batarya kapasiteleri önem teşkil etmektedir.

Bir uçuşta havada kaldığı süre o drone’un iş gücünü belirler. Bu durum kullanıcıların zamandan ve maliyetten tasarruf etmesini sağlar. Bu nedenle insansız hava aracının kullanılacağı alan belirlendikten sonra istenilen iş gücüne göre drone’un batarya gücü seçilebilir. İnsansız hava aracının pil kapasitesi onun havada kalma süresini de doğrudan etkileyecektir.

Drone En Fazla Ne Kadar Uzağa Gider?

Drone’ların gidebildiği en uzak mesafe, 1,5 mil ile sınırlandırılmıştır. Türkiye, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi’nin normlarına bağlı bir ülkedir.

Türkiye’den alınan bir drone, yatay olarak 2,000 m ve dikey olarak en fazla 500 m irtifaya gönderilebilir. Yazılım olarak verilen izin bu rakamlardadır.

Drone Her Yerde Kullanılır mı?

Hava trafiğinin aksamaması ya da olası kazaların önlenmesi açısından her yerde veya istenilen her zamanda drone kullanmak mümkün olmamaktadır. İster hobi ister endüstriyel amaçlı insansız hava aracı kullanabilmek için online olarak kayıt sistemine girip uçuş izni alınması gerekir. Çünkü uçmak istenilen bölgede farklı bir uçuş faaliyeti bulunabilir. Bunun dışında, bilmeden yasaklı bir alanda drone uçurmak istiyor olabilirsiniz. Bu nedenle drone uçuşu gerçekleştirmeden önce mutlaka izin alınmalıdır. İzin almadan gerçekleştirilen drone uçuşlarında cezayı işlem uygulanmaktadır.

Uzun Süre Havada Kalan Drone Fiyatları

Kullanım kolaylığı sağlaması açısından uzun süre havada kalan drone fiyatları kısa süre kullanılan drone’lara göre maliyetlidir. Her dönem satış fiyatı değişen bu drone’ların batarya kapasitelerinin değişkenlik göstermesi ile fiyatlarda da farklılıklar oluşabilmektedir.

Hobi olarak kullanılan veya endüstriyel anlamda tercih edilen drone’ların kapasiteleri farklıdır. Hobi olarak kullanılan drone’larda pil kapasitesi, endüstriyel açıdan üretilen drone’lara göre düşüktür. Bu durum endüstriyel drone’ların fiyatlarını arttırabilmektedir.

İşgücü kapasitesi yüksek olan endüstriyel drone’lar, bataryalarının gücü sayesinde uzun süre havada kalabilirler. Bu durum sağlık, tarım, güvenlik, inşaat, haritalama, fotoğrafçılık, sinema sektörü gibi alanlarda verimliliği arttırmaktadır. Bu nedenle endüstriyel drone kullanmayı planlayan kullanıcıların satın aldıkları drone’ların batarya kapasiteleri yani havada kalma süreleri önem teşkil etmektedir.

Shark Havacılık olarak hobi, tarımsal ve endüstriyel drone satışı yapan, DJI yetkili satış bayisiyiz. Tüm müşterilerimizi sahada drone eğitimi ve lisansı veriyoruz. Siz öğrenene kadar ve tüm kullanım süreçlerinde sizlere destek oluyoruz.

Yorumlar Kapalı.