Ülkemizde drone kullanımı artmaya başladıkça, üretimde de kullanılabilir olduğu ortaya çıktı. Neredeyse her meslekte kullanılmaya başlanılan dronu, zirai amaçla da kullanabileceksiniz. Üretim yaparken drone kullanımı çiftçiye ve tarım elemanlarına pek çok açıdan yardımcı olacak. Drone kredisi veren bankalar ise zirai drone edinme konusunda çiftçiye yardımcı oluyor. Eğer yeni teknolojiye açık bir çiftçi olarak drone kullanmayı düşünüyorsanız yazımızda bahsedeceğimiz zirai drone kredisi veren bankalar ve devlet desteğinden faydalanabilirsiniz.

Drone Kredisi Veren Bankalar

drone kredisi veren bankaları

Zirai drone almak istiyorsanız bu konuda size destek olabilecek birçok banka mevcut. Siz de size en uygun kredi ve ödeme planı çıkaran bankayı seçerek zirai drone edinmek için bir kredi çekebilirsiniz.

Deniz Bank Drone Kredisi

Deniz Bank tarımsal ihtiyaçlarınız ve sürdürülebilir tarım uygulamaları için 3 adet tarım kredisi sunuyor. Bunlar Elektronik Ürün Senedi Karşılığı Kredi, Benim Bahçem Benim Tarlam Kredisi, Sms ile Tarımsal İhtiyaç Kredisi. Bu 3 çeşit krediden Sms ile Tarımsal İhtiyaç Kredisi seçeneği ile zirai drone kredisi veren bankalar arasına girmiş oluyor.

Şekerbank Kredisi

Şekerbank sunduğu Taksitli Tarım & Çiftçi Kredisi ile tarımsal faaliyetleriniz için ihtiyaç duyduğunuz zirai ilaç, gübre, mazot, fide, ısıtma, aydınlatma, sera örtüsü, tohum ve zirai drone gibi tarımsal gereklilikleri rahatça karşılamanıza yardımcı oluyor. Taksitli Tarım kredisi ile hasat zamanına göre ödeme planı oluşturarak 2 yıla varan vade seçeneği de sunuyor.

KuveytTürk Drone Kredisi

KuveytTürk Bankası’nın Tarım ve Hayvancılık Finansmanı adı altında birçok desteği mevcuttur. Tarım ve Hayvancılık Finansmanı ile firmaların ve çiftçilerin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet alım işlerine yardımcı olur. Bunun yanı sıra taksitli ticari finansman ve yatırım finansmanı işlemlerine de destek olur. Ürün sahiplerine de nakit akışına uygun şekilde esnek bir geri ödeme planı sunuyor. Tarım ve Hayvancılık Finansmanı adı altında sunduğu hizmetler şu şekilde:

 • Süt Hayvancılığı Finansmanı
 • Besi Hayvancılığı Finansmanı
 • Arıcılık Finansmanı
 • Et Tavukçuluğu (Broiler) ve Yumurta Tavukçuluğu Finansmanı
 • Tarım Ekipman Finansmanı
 • Leasing Ekipman Finansmanı
 • Tarla Alımı Finansmanı

Bunlardan uygun krediyi seçip tarımda kullanmak üzere zirai bir drone edinebilirsiniz.

İş Bankası Drone Kredisi

İş Bankası’nın tarım konusunda zaman zaman birçok kampanyası bulunuyor. Anında Tarım Kredisi, İmece Kredisi, Traktör ve Ekipman Kredileri, İmece Kart, Çiftçilere Özel gibi. Bunlardan biri de Zirai Drone Kredi Kampanyası. Zirai Drone alırken İş Bankası’ndan faydalanmak istiyorsanız kampanyalarını takip etmelisiniz.

QNB Finans Bank

QNB Finans Bank’ın Tarım ve Çiftçi Kredileri adı altında iki kredisi mevcut. Bunlardan ilki İşletme Kredileri. İşletme Kredileri ile farklı üretim alanlarına çeşitli finansal kaynak temini, spesifik ihtiyaçlarınıza uygun nakit çözümleri, tarım ve hayvancılık işletmeleri için özel kredi imkanları alabilirsiniz. İkincisi ise Yatırım Kredileri. Yatırım Kredileri ile donanım ve teçhizat güncellemeleri ile üretim hacmini genişletme sağlayabilir, modern tarım uygulamalarına geçiş yapabilirsiniz. Zirai drone kredisi için size uygun krediyi QNB Finans Bank yetkilileri ile görüşerek belirleyebilirsiniz.

Vakıf Bank

Vakıf Bank bitkisel üretimden seracılığa, küçük ve büyükbaş hayvancılıktan kümes hayvancılığına kadar çiftçimizin işletme ve yatırım kredisi ihtiyacına yönelik Tarım Bankacılığı hizmeti sunuyor. Üstelik geri ödeme planını hasat dönemine göre şekillendiriyor. Zirai drone satın almak için Yatırım Kredilerinden Makine – Ekipman Kredisine başvurabilirsiniz.

TEB Banka

TEB Bankası’nın çiftçiye özel kredileri İşletme Kredileri ve Yatırım Kredileri olarak ikiye ayrılıyor. Zirai drone satın almak için Yatırım Kredilerinden Makine – Ekipman Kredisi’ni seçebilirsiniz. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için TEB Bankası yetkilisiyle görüşebilirsiniz.

Yapı Kredi

Yapı Kredi Bankası da çiftçilere ekipman ve çeşitli konularda yardımcı olmak için birden fazla kredi sunan bankalardan. Bu bankanın sunduğu kredilerden Tarımsal Üretim Kredisi ile çiftçiye (üreticiye), ekim-dikim, gübreleme, sulama, hasat toplama dönemindeki tüm finansal ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu kredi ile aynı zamanda zirai amaçlı bir drone da almanız mümkün. Bunun yanı sıra bu iş için Yapı Kredi Bankasının sunduğu Tarım Makineleri Kredisini de değerlendirebilirsiniz.

Garanti BBVA

Garanti bankası da çiftçiye destek veriyor. Tarımsal üretim faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla çiftçiye birden fazla çeşitte kredi veriyor. Bunlar, Ürün Ön Finansman Kredisi, Tarım Destek Kredisi, Organik ve İyi Tarım Kredisi, Tarımsal Makine Ekipman Kredisi gibi. Bunlardan size en uygununu seçerek zirai drone satın almak için bir kredi çekebilirsiniz.

Akbank Drone Kredisi

Yeni tarımsal yatırımlarınız için ya da mevcut yatırımınızı geliştirmek için Akbank birçok finansman desteği sağlıyor. Ürünün ekiminden hasadına kadar geçen dönemdeki tohum, gübre, ilaç, sulama ve işçilik maliyetlerinizin tamamını Akbank’ın sunduğu krediler ile avantajlı koşullarla sağlayabilirsiniz. Akbank’ın sunduğu krediler şu şekilde:

 • Ürün Ön Finansman Kredisi
 • Sera Kredisi
 • Arsa/Tarla/Bahçe Alımı Kredisi
 • Traktör Kredisi
 • Damla Sulama Kredisi
 • Tarımsal Ekipman Kredisi
 • Uzun Vadeli Yatırım Kredisi

Akbank Tarımsal Ekipman Kredisi ile zirai drone kredisi veren bankalar arasına giriyor. 0 ya da ikinci el tarımsal ekipmanı almanız için uygun bir kredi sağlıyor.

Albaraka

Albaraka’dan yakın dönemde zirai kazanç sağlayan çiftçiler için bir kampanya görünmüyor.

Tarımda Drone Kullanımı

Tarım için kullanılan zirai dronelar, haritalama ve ürün incelemesi için verimli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Çiftçilerin belirlediği alanları haritalayarak ve hafızasına kaydederek kendisine bir uçuş rotası çıkarıyor. Rotasında uçan drone, tarım operasyonlarını optimize etmemize yarıyor, mahsul üretimini arttırmamızı ve mahsul büyümesini izlememizi sağlıyor.

Zirai drone teknolojileri üzerinde yer alan sansürleri ve görüntüleme yapması sayesinde sahip olduğunuz tarlaların resmini görmeniz konusunda size yardımcı olur. Kullandığınız drone tarafından sağlanan görüntü ile sulama sorunlarınızı, toprak çeşitliliğinizi ve haşere, mantar istilası gibi sorunlarınızı daha net görerek daha hızlı müdahale etmenize yardımcı oluyor. Ayrıca çiftçiler bu görüntüler sayesinde sağlıklı ve sağlıksız bitkiyi ve farklarını daha net görebilmektedir. Yani zirai drone ile toprak analizinizi yapıp sorunlarınızı daha hızlı çözebilirsiniz böylece en verimli mahsulleri elde edersiniz. Zirai amaçla drone kullanmak istiyorsanız birçok bankanın zirai drone kredisi ve kampanyası mevcut.

 

Zirai Drone Devlet Desteği ve Hibe

Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi” adı altında destekler mevcuttur. Zirai Drone alımı için de başvurabileceğiniz bu program sizi farklı konularda değerlendirerek hibe desteği veriyor.

KOSGEB Zirai Drone Desteği

KOSGEB’in direkt zirai drone desteği yönünde bir desteği bulunmamaktadır. Ancak farklı projelere KOSGEB’e, yeni bir proje fikri ile giderseniz destek alma imkanınız var.

Zirai Amaçla Kullanılan Dronlar

Tarımsal Dron Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bütçenize uygun marka ve model seçmek
  • İhtiyacınıza göre gece aydınlatma görüşü olan bir drone
  • Hızlı ve ulaşılabilir teknik servis ve yedek parça temini
  • Zirai drone kullanılacak tarlanızın ekim alanları ve ilaç uygunluğu
  • Zirai droneların yedek pil, şarj istasyonu ve jeneratörlerinin seçimi
  • Zirai droneu satın almak için en uygun zaman
  • Uygun İHA eğitim belgesi

Yorumlar Kapalı.