zirai drone fiyatları

zirai drone fiyatları


Günümüzde teknolojinin insanlara sunduğu imkanlardan biri olan drone’ların tarım alanlarında kullanılması, yaygınlaşmış bir durumdur. Bu nedenle ilaçlama drone fiyatları kullanıcıların ilgi alanları arasında yer alır. Hem ekonomik hem de pratik olan bu cihazlar, tarımla ilgilenenler için son derece teknolojik imkanlar sunmaktadır.

Tarım alanlarının bakımı, sulanması ya da ilaçlanması gibi konular zahmetli ve maliyeti yüksek uygulamalardır. Ayrıca zirai ilaçlamaların insan sağlığı açısından tehlikesi de bilinen bir durumdur. Zaman, emek ve maliyetten tasarruf ederken sağlık açısından da güvende olabilmek önemlidir. Bu nedenle günümüzde zirai ilaçlamalar drone ile yapılabilmektedir.

Tarımla ilgilenen kişilerin dikkatini çeken zirai drone’lar her konuda kullanışlılığını ortaya koymaktadır. Zirai drone’lar; yüksek verimlilik, atıkların azaltılması, su tasarrufu ya da geniş kullanım alanı gibi imkanlar sunar. Böylece bir cihazdan alınabilecek en iyi verimi almış olursunuz.

 Drone ile İlaçlama Nedir?

İnsansız hava araçları ile yapılan ilaçlama, tarım arazileri üzerinde pratik bir şekilde yapılan uygulamalardır. Drone ile ilaçlama, tarım alanınız ne kadar geniş olursa olsun hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bu işlem şu şekilde ilerlemektedir:

 • İşlem öncesi insansız hava aracı ile ön uçuş gerçekleştirilir ve tarım alanındaki sorunlar ya da müdahale alanları belirlenir.
 • Arazideki sulama, hastalık veya bitkilerdeki gelişimsel durum gözlemlenir, buna göre ilaçlama programı tasarlanır.
 • Tarım alanının durumuna göre kullanılması gereken ilaçlar belirlenir ve hazır hale getirilir.
 • İlaç firmalarının belirlediği kriterlere göre dekar başına düşen ilaç dozuna karar verilir. İlaçlar drone üzerindeki sıvı tanklarına yerleştirilir.
 • En son aşamada drone uçurulur. İlaçlama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında GPS teknolojisinden faydalanılır. Arazinin eşit bir şekilde ilaçlanması sağlanır.

Hangi Dronlar ile İlaçlama Yapılabilir?

Zirai drone kullanmak isteyenlerin özellikle bilmesi gereken bazı drone modelleri bulunmaktadır. Sektöründe öncü olan DJI drone modelleri bu cihazların başında gelmektedir. DJI tarafından üretilen drone modelleri tarım ürünlerinin izlenmesinde yüksek performans gösterir. Bunun yanında DJI drone modelleri; tohumlama ya da gübreleme işlemlerinde, ilaçlama uygulamalarında ve haritalama, verileri analiz etme gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Ayrıca bu cihazlar, 4K kalitesinde video kaydı sunarak yüksek görüntü çözünürlükleri ile donatılmıştır.  DJI markasına ait olan bazı drone modelleri şu şekildedir:

 • DJI T10
 • DJI T30
 • DJI T40

DJI markasına ait drone’ların kullanıcılara sağladığı imkanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Maliyet: Zirai drone’lar, geleneksel yöntemlere göre %97 oranında daha ekonomiktir.
 • Tasarruf: Geleneksel ilaçlamada kullanılan traktörlerin akaryakıt maliyeti ortadan kalkar. Ayrıca zirai drone’lar ile geleneksel yöntemlerdeki püskürtmeye oranla %90 oranında su tasarrufu sağlanır. Bu durum ultra düşük hacimli ilaçlama drone’unun püskürtme teknolojisi ile yapılabilmektedir.
 • Güvenlik: Zararları herkes tarafından bilinen böcek ilaçlarının çiftçileri zehirleme durumundan ya da güneş altında geniş araziyi ilaçlarken güneş yanığı-çarpması gibi durumlardan korur. Ayrıca bitkilerin ilaçlanırken ezilmesi engellenmiş olur.
 • Verimlilik: Tarımsal ilaçlama drone’u ile günde 1.500 dekara varan alan ilaçlanabilmektedir. Bu durum, geleneksel püskürtme ile yapılan ilaçlamalardan 40 kat daha fazladır.
 • Çevreyi koruma: Sabit konum ve yönlendirme yöntemi bulunan zirai drone’lar; bitkileri korurken su ve toprak kirliliğini ciddi oranda azaltmaktadır.
 • Atıkların azaltılması: Pestisit tasarrufunun %30’u yüksek derecede atomizasyon ile sağlanmaktadır.
 • Kullanım ve bakım: Uzun ömürlü olan DJI zirai drone’ları bakım maliyeti düşük cihazlardır. Ayrıca bu cihazların parçalarının değiştirilmesi de kolaydır.
 • Geniş uygulama alanı: Ürünlerin bulunduğu araziden veya yükseklikten etkilenmez. Uzaktan kumandası ergonomik ve yenilikçi bir şekilde tasarlanmıştır. Bitkileri korur ve ürünlere zarar vermez. Alçak irtifalarda uçuşları kolaylıkla yönetir.

İlaçlama Drone Fiyatları

Tarımsal alanların ilaçlanmasında kullanılan geleneksel yöntemlerin dışında drone ile ilaçlama, günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Kullanıcılar tarafından bilinmesi gereken konulardan biri, ilaçlama drone fiyatlarının drone’ların özelliklerine ya da ilaçlanacak bölgenin genişliğine göre değiştiğidir.

En çok kullanılan zirai drone markaları arasında DJI Agras T10, DJI Agras T30, nDJI Agras T40 gibi modeller bulunmaktadır. Bu drone modellerinin fiyatları, 15 bin $ ile 40 bin $  arasında değişmektedir. DJI drone üreticisinin her bir drone modeline göre belirlediği fiyat, drone’ların kapasitesi ve diğer özelliklerine göre kullanıcılarına sunulur.

DJI Agras T10 Fiyatı

DJI Agras T10 drone modeli, karbon fiber kompozit gövdeye sahiptir. Rahat taşıma amacıyla %70 oranında katlanabilir olarak tasarlanmıştır. Tekrar doldurmayı daha verimli hale getirebilmek için pil ve tank kısımları takılıp çıkarılabilmektedir. 10 litrelik tankı ve 5 metreye kadar püskürtme genişliği bulunur. Saatte 15 dönüm kadar yol kat edebilir. Dakikada 2,4 litreye kadar çıkış hızına sahip dört nozullu bir tasarıma sahiptir. Çift kanallı bir solenoid akış ölçer, pestisit püskürtme için kritik olan hassas hacim kontrolü bulunmaktadır. Piyasadaki DJI Agras T10 fiyatı değişiklik gösterebilmektedir.

DJI Agras T10 diğer özellikleri:

 • 10 litre püskürtme tankı
 • Küresel radar sistemi
 • Genel IP67 su direnci
 • İzleme için çift FPV kamera
 • Yüksek hassasiyetli çalışma
 • Akıllı tarım bulut platformu

 DJI Agras T30 Fiyatı

DJI Agras T30 drone modeli; 30 litrelik operasyon tankına ve 9m püskürtme genişliğine sahiptir. Ayrıca 30 kg’lık bir serpme tankı bulunur. Bu kapasitesi ile uygulama verimliliğini artırır. Dakikada 8 litre yüksek akış hızına sahip 16 püskürtücüsü vardır.

DJI Agras T30 diğer özellikleri:

 • IP67 dereceli su yalıtımı
 • RTK konumlandırma
 • Zhihui tarımsal bulut platformu aracılığıyla tamamen kendi kendini yönetir.
 • Yüksek hassasiyetli çalışma
 • 7200W yüksek güç
 • Küresel bir radar algılama sistemi ile birlikte çift ön ve arka FPV kameralarla otonom ve manuel uçuşlar
 • Çok yönlü algı için küresel engellerden kaçınma sistemi

DJI Agras T40 Fiyatı

DJI AGRAS T40, 40 litre depoya ve 50 kg (70L) serpme kitine sahip profesyonel bir cihazdır. Koaksiyonel ikili motor sistemi ile tasarlanan bu drone, ikili otomizer püskürtme sistemi DJI Terra aktif fazlı radar ve çoklu görüş sistemine sahiptir.

Aktif faz dizili radar ve 360 derece çok yönlü engel algılama amacıyla oluşturulmuş binoküler sensörü bulunmaktadır. Yeni EFI teknolojisine sahip, 12000W çok fonksiyonlu jeneratör %15 yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Şarj istasyonu uzaktan kumandaya, su pompasına, ışıklara ve diğer bileşenlere güç sağlamak için 1500W AC çıkış üretir. DJI Agras T30 fiyatı üretildiği tarihe ve piyasanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

DJI Agras T30 diğer özellikler:

 • 50 metre engel tanıma mesafesi ile daha düzgün ölçeklendirme.
 • Uzaktan kumanda ile 10 dakikada 66 dekara kadar alan haritalama ve ayarlanabilir gimbal üzerinde ultra yüksek çözünürlüklü 12 mp kamera ile tarım arazileri ve meyve bahçeleri için 3 boyutlu haritalama.
 • Çift atomize püskürtme diski ile eşit damlacıklar ve daha verimli pestisit kullanımı.
 • Katlanabilir tasarımı sayesinde daha kolay taşınabilmesi için %70 oranında azalan boyut.
 • 8 çekirdekli işlemcisi ile 10 dakikada 66 dekarlık arazinin haritalanmasını sağlar.

İkinci El İlaçlama Drone Fiyatları Ne Kadar?

Tarım sektöründeki en önemli konulardan biri, düşük maliyet ve zahmetsiz işlemlerle çok verim alabilmektir. Bunun için kullanılan tarım araçları çiftçiler açısından önem teşkil eder. Bütçesi yeterli olmayan ya da drone’la yeni karşılaşanların genellikle araştırdığı 2. el drone fiyatları ortalama 10 Bin $ ile 25 Bin $ arası değişmektedir. Her dönem piyasadaki talebe göre değişiklik gösterebilen bu fiyatlar, ilaçlama drone fiyatlarını da etkilemektedir.

Tarımsal Drone ile İlaçlama Fiyatları Ne Kadardır?

Zirai drone’lar ile yapılan ilaçlamalar, tarımla uğraşan kişiler için oldukça pratik, kullanışlı bir uygulamadır. Bu nedenle günümüzde pek çok çiftçi tarafından sıklıkla tercih edilir.  Bugün, tarımsal drone ile ilaçlama fiyatları ortalama dönüm başına 50 TL olarak değişmektedir. Drone’ların maliyet düşürmesi sebebiyle tarımsal faaliyetlerde kullanım sıklığı da artmıştır.

Drone ile İlaçlama Etkili midir?

Zirai dronlar; verim artışı, ürün gözlemi ve tarım operasyonlarının optimize edilmesi için kullanılmaktadır. Dengeli bir şekilde tarımsal ilaçların toprağa bırakılması, hastalık ya da zararlı haşereyle baş etmede üst düzey verim sağlamaktadır.

Multispektral görüntüler sayesinde tarım alanlarındaki sağlıksız bitkiler tespit edilir. Bu durum, çiftçinin mahsulünü değerlendirmesini sağlar. Ayrıca dronlar sayesinde bitkiler ya da arazi gözlemlenebilmektedir.

Üst düzey teknoloji ile üretilen bu cihazlarda yakın kızılötesi ve görsel bir spektrum görünümü vardır.Bu görüntüler aracılığıyla çiftçi toprağındaki sorunları tespit edebilir.

 İlaçlama Drone’ları Kaç Litredir?

Zirai ilaçlama drone’ları, ilaçlanacak arazinin genişliğine göre seçilebilir. Dolayısıyla seçilecek dronle’un sıvı tankının kapasitesi de ona göre belirlenir. Günümüzde en çok tercih edilen tarımsal ilaçlama dronları 10 litre, 20 litre ve 30 litre kapasiteli sıvı tanklarıyla üretilen drone’lardır.

İnsansız hava araçlarının birçok özelliğinin yanında sıvı tanklarının kapasiteleri de ilaçlama drone fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Yorumlar Kapalı.