Gölbaşı Belediyesi'nde Akıllı Kent Uygulaması

            Gölbaşı Belediyesi, akıllı kent uygulaması kapsamında sinek ve larvalarla mücadelede kullanılmak üzere ilaçlama drone’u ile hizmet vermeye başladı. Teknolojik gelişmeleri takip etmede öncü olduklarını belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “İlaçlama drone’u ile hem zamandan tasarruf hem de diğer canlılara zarar vermeden ilaçlama yapacağız. 3 günde tamamladığımız ilaçlama çalışmaları 45 dakikaya düşecek” dedi.

Yüzüncü yılın model kenti olma yolunda, akıllı kent uygulamalarında örnek olan Gölbaşı Belediyesi yine bir konuda öncü oldu. Gölbaşı Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde ilaçlama drone’u hizmet vermeye başladı.Drone ile yapılacak ilaçlamayla hem ekiplerin ve araçların ulaşamadığı bölgelerde hem de kırsal bölgelerde ilaçlama hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilecek. Doğaya zarar vermeden yapılacak drone ile ilaçlama sayesinde yakıttan, ilaçtan ve zamandan tasarruf sağlanacak.

Sinek ve larvalarla mücadele kapsamında belediye tarafından gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalarının maliyeti düşecek. Drone ile ilaçlama karbon emisyonunu azaltmak için katkı sağlayacak.

“Canlılara zarar vermeden, zamandan yakıttan tasarruf sağlayarak ilaçlama yapacağız”

Çevreye duyarlı böyle bir ürünü bünyelerine kattıkları için mutlu olduklarını belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “Gölbaşı, göllerin bulunduğu bir havzada bulunan bir ilçe. Bizim yaklaşık 65 kilometre karelik alanda her yıl ilaçlama çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 3 günde tamamladığımız ilaçlama çalışmalarımızı, aldığımız ilaçlama drone ile 45 dakikaya indirmiş olacağız. Bunu yaparken de hem çevredeki diğer canlılara zarar vermemiş olacağız hem de zamandan, akaryakıttan tasarruf etmiş olacağız.” dedi.

“Akıllı kent uygulamasında yeni bir adım daha attık”

Başkan Şimşek, Gölbaşı’nın alan olarak büyüklüğüne dikkat çekerek “Tarımsal ilaçlama drone elimizi kolaylaştıracak. Başarıyla denemeleri yaptık. İlaçlama yaptığımız yerlerin dışında ulaşamadığımız yerlerde de dronumuzla ilaçlama çalışmalarını yapacağız. Adım adım ilerlediğimiz akıllı kent uygulamasında yeni bir adım daha attık. Gölbaşımızı daha yaşanabilir bir hale getirmek, vatandaşlarımızın daha rahat yaşaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gölbaşımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Belediyeler arasında teknolojik hamlelerde Gölbaşı Belediyesi’nin öncü olduğunun altını çizen Başkan Şimşek, diğer belediyelere destek olacaklarını ifade etti.